Prywatny Kucharz by Belvedere

Catering dietetyczny – korzyści dla zdrowia, formy i figury

Menu z dowozem, czyli coraz popularniejsza dieta pudełkowa, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Zamawiając posiłki z dostawą możesz jeść zdrowo i zbilansowany sposób, nie martwiąc się zakupami czy gotowaniem. To niejedyne zalety, jakie ma catering dietetyczny!

Catering dietetyczny przestał kojarzyć się z metodami gwiazd i celebrytów. Teraz jest dostępny dla wszystkich, w wielu wersjach kulinarnych i cenowych. Założenie jest proste: każdego dnia o ustalonych godzinach dostarczać klientom świeże posiłki o gwarantowanej kaloryczności i wartości odżywczej, dobranej przez fachowców odpowiednio do twoich potrzeb, wymagań zdrowotnych i dietetycznych celów. Co możesz zyskać na tej inwestycji w zdrowie?

Wygodna dieta

Otrzymując pięć posiłków dziennie nie musisz zajmować się ich planowaniem, robieniem zakupów i gotowaniem potraw, nie mówiąc o przechowywaniu surowców i dań w lodówce czy komponowaniu menu według zaleceń prawidłowego żywienia. Nie musisz też tracić czasu na wszystkie czynności dodatkowe, jakich wymaga przygotowanie zdrowego jedzenia, np. mycie warzyw i owoców, suszenie sałat i ziół czy moczenie nasion strączkowych, ani też zmywanie po pracy w kuchni i po jedzeniu. Przygotowane dla ciebie posiłki wystarczy odpakować i co najwyżej podgrzać. Oszczędzając czas i energię będziesz mógł poświecić je innym sprawom, np. aktywności zawodowej i fizycznej.

Zbilansowany jadłospis

Otrzymywana przez ciebie dieta będzie składać się z posiłków o dobrze dopasowanej kaloryczności i zawartości kluczowych składników odżywczych. Dzięki temu będziesz spożywać odpowiednie dawki niezbędnego do życia białka, zapewniających energię węglowodanów, tłuszczów wspierających funkcjonowanie mózgu, układu krążenia czy skóry, oraz błonnika, który usprawnia trawienie, wspomaga oczyszczanie organizmu i warunkuje odporność. Dobrze zbilansowane menu zapewni ci też niezbędne witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty, które pomogą chronić twój organizm przed rozwojem chorób na tle zapalnym i przedwczesnym starzeniem. By zapewniać sobie odpowiednie ilości tych składników odżywczych, możesz zdać się na wiedzę i doświadczenie dietetyków i kucharzy, zajmujących się przygotowaniem zdrowych posiłków na co dzień.

Urozmaicone menu

Zdrowe menu to posiłki różnorodne, zawierające produkty sezonowe, warzywa i owoce we wszystkich kolorach tęczy, a także cenne dodatki o działaniu prozdrowotnym. Nie trzeba jednak posiadać szerokiej wiedzy żywieniowej i całego zestawu produktów i składników do przygotowania zróżnicowanych dań. Posiłki przyrządzone w profesjonalnej kuchni będą miały wszystkie te składniki, w tym świeże i suszone zioła, przyprawy, octy, szlachetne oleje i oliwy oraz superprodukty w postaci różnego rodzaju nasion, ziaren, orzechów i owoców.

Różnorodność dań

Nawet najzdrowsze menu może się w końcu znudzić, jeśli jada się wciąż to samo. Dobry catering dietetyczny to dania każdego dnia inne, uwzględniające nie tylko różne zestawy składników, ale też rozmaite techniki ich przygotowania. Dzięki temu możesz próbować nowych kombinacji smaków bez konieczności zgłębiania tajników wiedzy kulinarnej, stołowania się w restauracjach czy posiadania sprzętów kuchennych takich jak np. wolnoobrotowa wyciskarka do soków, zamykarka próżniowa, parowar czy wysokoobrotowy blender.

Świeżo przygotowane posiłki

Im świeższe surowce i potrawy, tym wyższą mają wartość zdrowotną. Najcenniejsze witaminy, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe mają to do siebie, że szybko się utleniają nie tylko w pod wpływem ciepła, ale też w kontakcie z tlenem z powietrza, przy ekspozycji na światło i zastosowaniu niepoprawnych technik kulinarnych. Dlatego najlepiej jest robić mniejsze zakupy, a częściej, i przygotowywać posiłki na bieżąco i w takich ilościach, by ich długo nie przechowywać. Jeśli brakuje na to czasu, zdrowy catering dietetyczny będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dostarczane posiłki pakowane są w sposób chroniący jedzenie przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Stała jakość produktów

Choć niestety najczęściej tego nie widać, produkty spożywcze mogą być skrajnie różnej jakości. Nie chodzi przy tym o świeżość czy ich wygląd, ale o to, jak były uprawiane. Warzywa i owoce coraz częściej zawierają liczne substancje chemiczne pochodzące z nawozów, środków ochrony roślin czy przyspieszających ich wzrost i dojrzewanie. Przy codziennych zakupach, zwłaszcza w supermarketach, trudno mieć pewność co do jakości wybieranych produktów. Zdając się jednak na kucharzy, którzy dbają o zaopatrzenie w najlepsze produkty u sprawdzonych dostawców, o tą pewność jest już dużo łatwiej. Naturalne i ekologiczne uprawy to nie tylko bardziej „czyste” produkty roślinne, ale też wyższa wartość odżywcza i lepszy smak owoców czy warzyw.

Ekologia

Planowanie domowych posiłków w taki sposób, by wykorzystać w pełni kupione produkty i nie wyrzucać później resztek, to całkiem niełatwa sztuka, zwłaszcza w dzisiejszych zabieganych czasach. Najczęściej sobie z tym nie radzimy, a nawet wyrzucamy nieotwarte produkty z powodu przeoczenia terminu przydatności. Według badań instytutu Kantar Millward Brown jedzenie marnuje aż 1/3 z nas, przez co w naszym kraju wyrzuca się 9 mln ton żywności rocznie (dane Greenpeace Polska). Kupując jedzenie produkujemy też tony śmieci z zużytych opakowań, jak również obierków i innych niejadalnych resztek. Zużywamy hektolitry wody, myjąc żywność i zmywając. W zakładzie, jakim jest kuchnia firmy cateringowej, wszystkie te czynności są zoptymalizowane. Jeśli dodatkowo odbiera ona zużyte opakowania po jedzeniu do recyclingu (tak, jak robi to „Mój Prywatny Kucharz”), możesz maksymalnie zredukować ilość odpadów w twojej kuchni.

Wartości zdrowotne

Każdy organizm jest inny, dlatego też nie istnieje plan diety optymalny dla wszystkich. Z jednej strony większość z nas ma ograniczenia żywieniowe, czy to z powodów zdrowotnych i przekonań, czy też związanych z indywidualnymi preferencjami smakowymi. Dobry catering dietetyczny oferuje różne rodzaje diet, w tym również te specjalistyczne – np. dla chorych z celiakią i złą tolerancją glutenu (dieta bezglutenowa), dla nietolerujących laktozy i produktów z krowiego mleka (dieta bezlaktozowa) czy dla alergików. Coraz więcej osób decyduje się też na menu bezmięsne (dieta wegetariańska) czy w całości roślinne (dieta wegańska). Diety te eliminują całe grupy produktów spożywczych, przez co zbilansowanie ich w odpowiedni sposób staje się trudniejsze. Nad tym czuwają dietetycy, którzy końcowe menu ustalają po przeprowadzeniu starannego wywiadu żywieniowego.

Skuteczna dieta odchudzająca

Decydując się na dietę coraz więcej osób chce zadbać o swoje zdrowie, ale zdecydowana większość jako główną motywację wybiera potrzebę pozbycia się nadwagi. Przy samodzielnym przygotowaniu lekkich posiłków trudno jednak pozostać przy odpowiednio niskiej kaloryczności menu, która umożliwia spalanie tkanki zapasowej. Znacznie łatwiej o to wtedy, gdy potrawy są porcjowane i mają ściśle określoną kaloryczność. Zbadano, że wystarczy kontrolować pod tym względem zaledwie dwa największe posiłki z całodziennego menu, by chudnąć znacznie łatwiej i szybciej. Korzystając z profesjonalnej firmy cateringowej można łatwo dobrać poziom kaloryczności diety do celów związanych z masą ciała – zarówno jej spadkiem, jak i budowaniem mięśni w przypadku osób aktywnych.

Dobre nawyki żywieniowe

Chociaż korzystając z diety z dowozem z nie podniesiesz swoich umiejętności kulinarnych, możesz zyskać na wiele innych sposobów, np. ucząc się zdrowych smaków, by polubić nowe produkty czy odzwyczaić się od bardzo słonych czy słodkich dań i niezdrowych przekąsek. Nauczysz się jeść regularnie, przyzwyczaisz się do odpowiedniej wielkości porcji, proporcji składników posiłków i sposobów ich łączenia. Przekonasz się, jak wygląda i smakuje prawidłowa dieta – i jak dobrze będziesz się po niej czuć. Dzięki temu zapragniesz stosować zdrową dietę na co dzień i na zawsze

Prywatny Kucharz

Wybierz najlepszą dla siebie dietę lub skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym zespołem dietetyków dzwoniąc pod numer:

Zamów dietę

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne programy dietetyczne, które pozwolą Ci osiągnąć wyznaczone cele.

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Poznaj nasze

Programy dietetyczne

Z wyborem menu

Zdrowy balans

Z wyborem menu