Prywatny Kucharz by Belvedere

Dieta ketogeniczna – Wszystko, co musisz wiedzieć

Dieta ketogeniczna, często nazywana dietą “keto”, zyskuje na popularności jako strategia odchudzania. Ale co naprawdę wiemy o tej niskowęglowodanowej, bogatej w tłuszcze diecie?

Dieta ketogeniczna nie jest dietą nową, jednak ostatnio zyskuje na popularności zarówno wśród naukowców, jak i w społeczeństwie. Dieta keto jest jednym z rodzajów diet wysokotłuszczowych, które od dziesięcioleci są wykorzystywane w dziedzinie dietetyki. Uważa się ją za potencjalną metodę leczenia różnych schorzeń, takich jak oporna na leczenie padaczka, choroba Alzheimera, zespół Parkinsona, a także badane jest jej zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2. Jak działa dieta ketogeniczna i czym się różni od innych modeli żywieniowych? Czy jest to dobry wybór dla Ciebie?

Dieta ketogeniczna – charakterystyka

Dieta ketogeniczna jest wysokotłuszczową, niskowęglowodanową i normobiałkową dietą. W klasycznym modelu diety ketogennej stosunek makroskładników wynosi 90% tłuszczu, 8% białka i 2% węglowodanów. 

W diecie ketogennej jako źródło energii wykorzystywane są kwasy tłuszczowe, a konkretnie ciała ketonowe, które powstają w wyniku przemiany kwasów tłuszczowych.

Mechanizm działania diety ketogenicznej odzwierciedla stan metaboliczny organizmu podczas głodówki. Gdy zapasy energii w postaci glikogenu (glukozy) zostają wyczerpane, organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcze do czego dochodzi podczas ketozy. Procesy związane z dietą ketogeniczną zachodzą głównie w wątrobie. Uwolnienie zapasów kwasów tłuszczowych, zmagazynowanych w tkance tłuszczowej prowadzi do obniżenia masy ciała.

Jakie produkty można spożywać na diecie ketogenicznej?

W diecie ketogenicznej zaleca się spożywanie głównie produktów bogatych w tłuszcze i eliminowanie źródeł węglowodanów. Warto skupić się na zdrowych tłuszczach, takich jak ryby morskie, tłuszcze roślinne (oliwa, orzechy, pestki i nasiona) oraz awokado które będą źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Ważne jest także uwzględnienie w diecie świeżych warzyw niskowęglowodanowych, które dostarczą błonnika, składników mineralnych i witamin. Podobnie jak w przypadku innych diet, warto ograniczyć spożycie produktów takich jak boczek czy mięso czerwone, które są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, mających potencjalnie negatywny wpływ na układ krążenia. W diecie ketogenicznej należy unikać tradycyjnych źródeł węglowodanów.

Zalety diety ketogenicznej:

  • Dieta keto ze względu na swoją specyfikę efektywnie pomaga w  utracie masy ciała. Zmiana metabolizmu z opartego na węglowodanach na oparty na tłuszczach wpływa na szybszą utratę wagi poprzez szybszą redukcję tkanki tłuszczowej.
  • Dieta keto zmniejsza uczucie głodu i utrzymuje uczucie sytości przez dłuższy czas. Duża zawartość tłuszczów w posiłkach przyczynia się do ograniczenia podjadania między posiłkami.
  • Osoby stosujące dietę ketogeniczną często zgłaszają poprawę samopoczucia i poziomu energii.
  • Dieta ketogeniczna może pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi, co może być korzystne dla osób z cukrzycą typu 2 lub innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Wady diety ketogenicznej:

  • Stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić do wystąpienia objawów takich jak zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, tzw. „ketogrypa” – są to objawy które często pojawiają się na początku wprowadzania diet redukcyjnych.
  • Osoby na diecie keto mogą także doświadczać niedoborów witamin i minerałów jeśli dieta jest źle zbilansowana
  • Dieta ketogeniczna wymaga ścisłego monitorowania spożycia makroskładników i ograniczenia węglowodanów. 
  • Ważne jest, aby pamiętać, że dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla wszystkich osób. Dieta ketogeniczna ze względu na dużą zawartość tłuszczy jest niewskazana dla osób z poważnymi uszkodzeniami wątroby oraz chorujących na kamicę dróg żółciowych. Przeciwwskazaniem będzie także hiperlipidemia, kamica nerkowa czy refluks żołądkowo-jelitowy.

Modele diet wysokotłuszczowych zyskują na swej popularności, jednak nie warto ich traktować jako panaceum na walkę z oporną tkanką tłuszczową. Każda dieta niedoborowa, a do takiej grupy należy dieta ketogeniczna, powinna być skonsultowana ze specjalistą – lekarzem lub doświadczonym dietetykiem. Istnieją zarówno wskazania medyczne, jak i krytyczne przeciwwskazania co do stosowania diety wysokotłuszczowej.

Prywatny Kucharz

Wybierz najlepszą dla siebie dietę lub skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym zespołem dietetyków dzwoniąc pod numer:

Zamów dietę

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne programy dietetyczne, które pozwolą Ci osiągnąć wyznaczone cele.

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Poznaj nasze

Programy dietetyczne

Z wyborem menu

Zdrowy balans

Z wyborem menu